1.11.2014

Türkiye'nin lezzetleri İyi Tanıtılmalı

Türkiye'nin lezzetleri iyi tanıtılmalıAnadolu Mutfağını Koruma, Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, Türkiye'nin gastronomi türizminden payını artırmasının mutfak kültürünün iyi anlatılmasına bağlı olduğunu söyledi.
Zengin Türk mutfağının yeterince tanınmadığını savunan Öztan, "Türkiye'nin gastronomi ülkesi olması gerektiğini düşünüyorum. Gastronomi, Dünya türizminden yüzde 30 civarında pay alıyor. Birçok ülke bu alandan önemli gelir elde ediyor ancak ülkemiz bundan faydalanamıyor" dedi.
Öztan, Türkiye'de gastronomi turizminin henüz gelişmediğini dile getirdi.
Bu sektördeki en fazla payı yüzde 70'le ABD'nin aldığını hatırlatan Öztan, "Türkiye'nin, gastronomi turizmindeki payını artırması mutfak kültürümüzün iyi anlatılmasına bağlı. Eğer potansiyelimizi iyi değerlendirebilirsek ekonomiye de ciddi katkı sağlamış oluruz" diye konuştu.
Anadolu'daki herhangi bir kentin mutfak zenginliğinin birçok ülkeden fazla olduğunun altını çizen Öztan, Hollanda'nın 50 çeşit yemeğine karşılık sadece Gaziantep'in 450 farklı yemeği olduğunu anımsattı.
Türk mutfağını tanıtmak için kitap hazırladığını vurgulayan Öztan, "Şimdi de gelecek nesillere aktarmak amacıyla kebabın tarihi ve çeşitlerini bir eserde toplayacağım. Bu çalışmaların gastronomi turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Kaynak : haber7.com

0 yorum:

Yorum Gönder

KADİR USTA YEMEK TARİFLERİ © 2013 | Powered by Blogger | Blogger Template by DesignCart.org